Jak vybrat žehlicí prkno?

Žehlíte doma na kuchyňském nebo jídelním stole? A bolí vás z toho záda nebo krční páteř? Pokud ano, je ten pravý čas na koupi kvalitního žehlicího prkna. Výběr toho správného vám žehlení velmi usnadní a možná i zpříjemní.

Žehlicí

Žehlicí prkna podle mechanismu skládání a rozkládání

Pokud nežehlíte prádlo každý den, budete žehlicí prkno ukládat pravděpodobně do komory, šatny, skříně nebo třeba pod postel. Podle toho, jak často budete prkno vytahovat, vybírejte typ skládacího a rozkládacího mechanismu. Na výběr máte ze tří základních možností.

Ruční mechanismus

Nejjednodušší a také nejčastější způsob rozkládacího systému. Žehlicí desku jen zacvaknete do drážek. Na výběr je několik základních výškových poloh. Počet drážek se rovná počtu výškových poloh. Tento mechanismus rozhodně není nejpohodlnější, ale je nejlevnější. Pozor si ale dávejte na samovolné rozložení desky. Tomu by měla zabránit pojistka na spodní straně žehlicí plochy.

Automatické rozkládání

Nejpohodlnější a zároveň nejoblíbenější způsob skládacího mechanismu. Žehlicí prkna s tímto typem mechanismu disponují aretační páčkou, díky níž si můžete žehlicí prkno nastavit do libovolné výšky. Nejste tedy omezeni předpřipravenými polohami. Jediné omezení je maximální možná výška. Žehlit tak může bez problémů celá rodina včetně dětí.

Automatické rozkládání s omezením

Tento mechanismus stojí mezi dvěma výše zmíněnými. Žehlicí prkna s tímto systémem disponují také aretační páčkou, ale už si nemůžete vybrat libovolnou výšku. Prkno si můžete nastavit pouze do předem daných poloh. Záleží tedy na vás, jestli dáte přednost ručnímu nebo automatickému mechanismu, rozdíl je minimální.

Důležité parametry

Nastavitelná výška žehlicího prkna

Klíčovým parametrem při výběru žehlicího prkna je možnost nastavitelné výšky. Díky správně nastavené výšce žehlicího prkna vás nebudou bolet záda ani krční páteř a žehlení vám půjde lépe od ruky. Tím pádem se i rapidně zkrátí doba, kterou při žehlení budete trávit. Na maximální výšku žehlicího prkna by se měli zaměřit především osoby vyšší postavy. Ideální je, pokud máte žehlicí plochu prkna v oblasti pupíku nebo boků. Pokud rádi žehlíte vsedě, neměli byste se při žehlení hrbit.

Výška žehlicího prkna Výška postavy
50 cm 150 cm
60 cm 160 cm
70 cm 170 cm
80 cm 180 cm
90 cm 190 cm
100 cm 200 cm

Velikost žehlicí plochy

Velmi důležitá je také šířka žehlicího prkna, čím širší je žehlicí plocha, tím pohodlněji se vám bude žehlit a celý proces žehlení budete mít také rychleji za sebou. Ideální šířka je alespoň 30 cm. Při této šířce nebudete muset tak často posouvat žehlené oblečení a odkládat žehličku. Velikost žehlicího prkna přizpůsobte také úložnému prostoru, kam budete prkno schovávat. Obecně ale platí, že čím větší žehlicí plocha, tím lepší.

Stabilita

Žehlicí prkno musí být dokonale stabilní, nesmí se naklánět ani se samovolně skládat. Stabilita prkna zaručí, že se zbytečně při žehlení nezraníte. Konstrukce musí být dostatečně pevná, prkno se nesmí při žehlení klouzat po podlaze nebo se kymácet. Proto je lepší umístit žehlicí prkno na koberec spíše než na tvrdou podlahu nebo dlaždičky. Pozor dejte i na nerovnosti na podlaze.

Odkládací plocha

Odkládací plocha je důležitá především pro odložení žehličky. Při výběru tak dbejte především na to, že je dostatečně veliká a vaše žehlička se na ni bez problému vejde v horizontální i vertikální podobě. Některé modely disponují výsuvnou odkládací plochou, ta se hodí, pokud máte menší úložný prostor pro žehlicí prkno. Pokud vlastníte parní generátor nebo parní žehličku, musí mít žehlicí prkno pevnou odkládací plochu, žehličku totiž budete odkládat do svislé polohy. Některá prkna mají odkládací plochu i pro už vyžehlené prádlo.

Odkládací plochu využije i na vyžehlené prádlo

Užitečné vlastnosti a doplňky

  • Integrovaná elektrická zásuvka – nahradí prodlužovačku, do které byste museli zapojit žehličku, díky tomu se vám bude lépe žehlit

  • Vodicí anténa – neboli držák na přívodní šňůru žehličky vyřeší problém s otravným kabelem od žehličky, jednoduše ho zaháknete za anténu

  • Rukávník – pokud často žehlíte košile, jistě s radostí využijete rukávník, který vám pomůže s žehlením rukávů, stačí rukáv nasunout na rukávník a přežehlit, díky jeho tvaru nevzniknou puky, některé modely už mají rukávník přímo v balení, ale lze ho i dokoupit

  • Potah na žehlicí prkno – je stejně důležitý jako žehlicí prkno, zajímejte se především o materiál, ze kterého je povlak vyrobený, nejvíce je na trh zastoupen povlak z bavlny s molitanovou vnitřní vrstvou, naleznete ale i speciální teflonové povlaky, čím kvalitnější potah bude, tím snadněji bude žehlička klouzat, před nákupem si ověřte rozměry – musí odpovídat velikosti žehlicí plochy

  • Dětská pojistka – nesmí chybět ani u žehlicího prkna, kde by mohly malé dětské ručičky způsobit spoustu neplechy, např. by mohly nechtěně prkno složit

  • Žehlicí prkno se schůdky – multifunkční žehlicí prkno se schůdky můžete po skončení žehlení využít i jako pomocníka při ukládání vyžehleného prádla do vrchních pater skříně nebo šatny

  • Protiskluzové nožičky – zvýší stabilitu prkna a zabrání klouzání po podlaze, díky tomu bude prkno dostatečně stabilní a navíc si nepoškrábete podlahu, pokud je nenajdete přibalené ve výbavě prkna, můžete si nástrčné koncovky i dokoupit

Rady na závěr

  • Žehlicí prkno nevyžaduje zvláštní péči, starat se musíte především o potah. Je dobré ho pravidelně prát, nebo čistit tekutým prostředkem a navlhčenou houbičkou nebo kartáčkem.
  • Pokud doma nemáte místo na žehlicí prkno, nebo se vám lépe žehlí na stole, pořiďte si speciální podložku na žehlení, kterou můžete umístit na jakoukoliv plochu.
  • Žehlíte často a rádi? Žehlením se živíte nebo alespoň přivyděláváte? Zamyslete se nad pořízením komplexního žehlicího systému, který zahrnuje kvalitní parní žehličku a speciálně upravené žehlicí prkno.
  • Jestliže nemáte žehlicí prkno kam schovat, pořiďte si nástěnný držák, který jednoduše přimontujete na zeď, do skříně nebo třeba na dveře. Některé modely fungují zároveň i jako držáky na žehličku.

K žehlení budete nezbytně potřebovat kvalitní žehličku nebo parní generátor. Pokud žehlíte jen občas, vystačíte si možná jen s napařovačem oděvů.

Další užitečné články

Jak na čištění žehličky